Pomník padlým

Úvodní strana 

Uprostřed náměstí, těsně pod Krásenskou ulicí, osázenou nádhernými kaštany, oproti hlavní věži místního kostela, nacházel se velký pomník sedmdesáti čtyřem padlým či zmizelým občanům města během I. světové války. Jednalo se o mimořádné velice hodnotné dílo velkého místního umělce. Naprosto ojedinělý monument, výrazně se lišící svým uměleckým podáním od ostatních podobných děl, velice moderně pojatý.

 

 Vzhled zajímavého pomníku padlým v I. světové válce. Snímek ze slavnostního odhalení.

Odhalení pomníku bylo významnou událostí, kterou oslavilo celé město. Stalo se tak na velké slavnosti dne 16. srpna 1925. Již od deseti hodin vyzváněl kostelní zvon. Stovky lidí se shromáždily, aby mohly odhalení shlédnout. Slavnostní řeč pronesl pan Josef Fischer, poslanec národního hromáždění za  tento region, a poté jej pokřtil místní farář Engelbert Kerner. Do pomníku byla vložena listina se slavnostním zápisem. Následně kolem památníku prošel průvod uniformovaných členů mnoha spolků jak místních, tak i z okolních měst, aby za zvuků sedmdesáti čtyř úderů kostelního zvonu vzdal hold hrdinům města.  

Slavnostní odhalování pomníku 16. srpna 1925 

 
 

  Pomník v roce 1929

 

Pomník patřil mezi významná místa města. Scházeli se u něj občané, konaly se zde slavnosti, procházely kolem něj sváteční průvody.

 

 

 

 Vzhled pomníku v roce 1928, pohled směrem od kostela

 

 Během ničení města byl zlikvidován i tento skvostný památník. Jak dělostřelecké granáty drtily město, mizel pomalu z povrchu zemského i on. Drobné, na beztvaré kousky rozervané díly, se dají v hustém křoví nalézt ještě dnes.

Dílo vyšlo z rukou uměleckého sochaře Willyho Russe, významného sochaře a rodáka z nedalekého Krásna. 

 

 

Krásenský sochař Willibald Russ

Mezi jeho největší díla patří bronzový sedící Goethe v Mariánských Lázních a socha téhož muže z kamene v parku pod hradem v Lokti. Vrcholem jeho díla je umělecky zpracovaná kachlová pec v chebském stylu – nyní umístěná jako významná památka v Krajském muzeu na Chebském hradě.
Jako ostatní němečtí občané, musel i Willy Russ odejít v roce 1946 do Německa. Jeho dům, kde měl svůj ateliér, byl zbourán a nezbylo z něj zhola nic. V červnu 1994 postavil v místech bývalého domu krásenský rodák Hartwig Ruppert pamětní desku. Nese tento nápis:

"Na tomto místě stál ateliér, kde tvořil do roku 1946 akademický sochař Willy Russ."

 

 

  Socha Goetha v Mariánských Lázních v roce 1932    Socha Goetha v Lokti v roce 1932

Jak probíhala oslava odhalení pomníku Goetha v M. Lázních nám zaznamenal tehdejší tisk: O svatodušní neděli 1932 byl slavnostně odhalen Goethův pomník od Willi Russe. Nejprve byla hudba lázeňského orchestru, pak oslovení starosty dr. Turby a nakonec slavnostní řeč dr. Johannes Urzidil, badatel o Goethovi a autor více studií o něm. Brzy pak se objevuje tento pomník na pohlednicích a stává se tradičním pozdravem z Mariánských Lázní. Dokonce i mnoho let po válce se používá pohlednic se sochou Goetha.